Ekonomik Terimler: Deflasyon Nedir? Enflasyon Nedir?

Deflasyon ve enflasyon haberlerde duyduğunuz iki terimdir, ancak ne anlama gelirler?

Enflasyon

Mal ve hizmet fiyatlarının yükselmesidir. Genellikle para arzındaki artıştan kaynaklanan, mal ve hizmetlerin genel fiyat seviyesindeki bir artıştır. Enflasyonun tersi ise deflasyondur, yani fiyatların düşmesidir.
Enflasyon, dolaşımda ihtiyaç duyulandan daha fazla para olduğunda ortaya çıkar ve fiyatların yükselmesine neden olur. Dolaşımda ihtiyaç duyulandan daha az para olduğunda deflasyon meydana gelir ve fiyatların düşmesine neden olur.
Enflasyona çeşitli faktörler neden olabilir, ancak yaygın bir neden, bir ürün veya hizmete olan yüksek talep veya bu ürün veya hizmet için arz eksikliğidir. Örneğin, şehrinizde ekmek satan üç fırıncı varsa, ancak aynı anda beş fırın açılırsa, ekmek fiyatlarında bir artış görürsünüz çünkü bu yeni fırınlardan ekmek isteyen tüketicilerin talebini karşılamak için yeterli arz yoktur.

Deflasyon

Para arzında bir azalma ya da toplam talepte bir düşüş olduğunda ortaya çıkar, bu da dolaşmak için yeterli para olmadığı anlamına gelir. Bunun nedeni çok fazla para basılması ya da insanların para harcamak için ekonomiye yeterince güven duymaması olabilir. Deflasyon, faiz oranları sıfırın altına düştüğünde de meydana gelebilir – bu, başka birinden borç para alırsanız, onu kullanmanız için size para ödedikleri anlamına gelir! Bu durumda insanlar paralarını mal ve hizmetlere harcamama eğiliminde olurlar çünkü bunun yerine paradan faiz kazanırlar.
Deflasyon, bir ürün ya da hizmet için artan arz ya da azalan talepten de kaynaklanabilir. Örneğin, şehrinizde bir fırın mali nedenlerden dolayı kapanırsa ve yakınlarda daha düşük ekmek fiyatları sunan başka bir fırın açılırsa (bu da müşterileri diğer fırınlardan uzaklaştırır), o zaman ekmek fiyatlarında bir düşüş görürsünüz çünkü eskisinden daha fazla arz vardır ve hala zahmetsiz (şehirden geçmek gibi) ucuz ekmek isteyen tüketicilerden gelen yüksek talep devam etmektedir.

Deflasyon ve Enflasyon Nedir?

Deflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının zaman içinde düşmesidir. Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının zaman içinde artmasıdır.

Yorum yapın