Başarı Hikayesi: Larry Page Kimdir?

 

Başarı Hikayesi: Larry Page Kimdir?

Şu anda dünyadan tanıdığımız en parlak ve başarılı teknoloji yöneticilerinden biri olan Larry Page, 1998’de internet arama motoru olan Google’ı Kurucusu olarak ününü dünyaya duyurdu.

Larry Page’in Hayatından Kısaca

1973’te Michigan’da doğan Larry Page, Michigan Üniversitesinde Entrepreneurial Engineering’te lisans ve feza üzerine mastersını almıştır.

Yüksek lisansını da Stanford Üniversitesinde tamamladıktan sonra Larry Page, 1995’te Sergey Brin ile Google’i kurmaya karar verdi. Google, kurulmadan önce tamamlanmış bir proje olarak Page’in doktora tezi olarak kullandığı arama motoru aracılığıyla sitedeki site bağlantılarının nasıl daha verimli hale getirilebileceğini araştırmıştır.

Larry Page’in Başarısı

Larry Page, Google’ın kurucusu olarak uluslararası tanınma ve başarıya kavuşmuştur. 1996’da Google’ın ilk domain’inin kaydedilmesi ile birlikte Page, aynı yıl internet arama motoru kategorisinde ödüle layık görüldü.

2007’de Google, Google’ın kurucuları Larry Page ile birlikte Eric Schmidt’i Başkan ve CEO’luğuna getirdi.

2009 yılında, Larry Page, Google’ın yeni CEO’su olarak Belediye Başkanı olarak görev yapmaya devam etti. 2019’da ise, Larry Page’in 21 yıldan fazla süren imtiyazını bırakarak Google’dan ayrıldı.

Sonuç

Larry Page, Google’un kurucusudur ve bu yıldan beri başarılı bir fedakar yönetici, kurucu ve karizmatik bir liderdir. Sayesinde, Google’ın bir dev haline gelmesinin çok önemli bir sebebi oldu. Page, ayrıca başarı ve teknoloji arasındaki ilişkiyi ortaya koyan ve bunun bir gerçek olduğunu kanıtlayan güçlü bir başarı hikayesinin benzersiz bir örneğidir.

Larry Page, Google’in kurucu ortağı ve küresel teknoloji devinin başkanıdır. 1995 yılında Lawrence Edward Page kısaca Larry olarak adlandırılan Michigan Üniversitesi’nden çift matematik ve bilgisayar mühendisliği mezun iken doktorasını hala halen tamamlamasının ardından Stanford da dahil birçok teknoloji şirketinde çalışmalar yaptı.

1995 yılında Stanford öğrencisi Sergey Brin’le tanışması ile arkadaşlıkları arttı ve ikisi birlikte bir arama motoru arayışına girdiler. 1998 yılında arama motoru arayışlarının sonucunda Google’ı kurdular. Page, Google’ın kurucu ortağı ve CEO’su olarak kullandıkları algoritmaları ileri taşıyan, Google’a kendi inisiyatifimizi koyuyoruz felsefesiyle bağımsız bir arama sunmak-çeşitli uygulamalar ile dijital özellikleri geliştirdi. Google’ın bugün çalışmalarını sürdüren sayısız teknolojik, medya ve dijital uygulamalara sahiptir.

Bugüne kadar, Larry Page, Google’ın yönetici kuruluna üyelikleri, web teknolojiler ve arama motoru arayışlarının yanı sıra, yurtdışında ve araba sektöründe de çalıştı. 2015 itibariyle, Forbes, kendi başarısının yanı sıra geçtiğimiz on yılda Google’ın değerindeki patlama nedeniyle Larry’nin 36.3 milyar dolarlık bir servete sahip olduğunu tahmin etmektedir.

Böylece Larry Page’in kurucu ortağı olarak çalışmaları ve başarısının hikayesi ortaya çıkmış oldu. Mektupları ve teknik projeleri ile desteklenen tavsiyesiz araştırmaları, Larry’nin paylaşılabilirlik, sürdürülebilirlik ve insanlar arası bağlantı önemini de sürdürdü. Steve Jobs’a benzer bir şekilde, bu üstün kişisel başarılarının yanı sıra, Larry Page işe yarar, kalıcı çözümler geliştirme konusunda hayatımızın önemli parçalarının îçerisinde oynadığı önemli rol nedeniyle takdir edilmektedir.

Yorum yapın