FOMO: Fırsat Kaçırma Korkusu Nedir?

 

FOMO: Fırsat Kaçırma Korkusu Nedir?

 

Bir Tanım

FOMO, “Fear Of Missing Out” kısaltmasından gelir ve kelime anlamı olarak “fırsat kaçırmaktan korkmak” manasına gelir. FOMO, sosyal etkileşim, aktivite ve arkadaşlarla geçirilen zaman hakkında karşılaştırmalı düşünce ortaya çıkarma eğilimidir.

FOMO’nun Kaynakları

FOMO gerçek ya da sanal ağlar üzerindeki insanlar arası sosyal etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Arkadaşlarınız ile geçirdiğiniz zaman hakkında karşılaştırmalı düşünmeye ve özellikle arkadaşlarınız ya da diğer insanlar tarafından eğlenme şekillerini kendinize uygulama eğilimine girebilirsiniz.

FOMO’nun Sekil

•Özellikle sosyal medya aracılığıyla kontrol edilen arkadaşlar izleniyor.
•Onlar nerelerde eğleniyor?
•Ben onlarla aynı yerlerde olmayı göz önünde bulundurmuyor muyum?
•Arkadaşlarımla bir arada olmuyor muyum?
•Başka insanların ne yaptıklarını kontrol etme?

FOMO’nun Etkileri

FOMO kişinin özgüvenini olumsuz etkileyebilir ve kişiyi bazen depresyona götürebilir. Ayrıca kişi zamanı ve enerjisini boşa harcama riski ile karşı karşıya kalabilir ve kendini başka insanların dünyasında kaybolmuş hissedebilir.

FOMO’dan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Aşağıdaki adımlar izlenerek FOMO kurtulabilir:

•Sosyal Medyaya Az Zaman Ayırın

Sosyal medyayı kontrol ederek arkadaşlarınızın ne olduğunu izlemekten kaçınmak için kendinize sınırlama ayarlamalısınız. Günde belirli bir süre sosyal medyada geçirmeyi sınırlandırmak en iyisi olacaktır.

•Farklı etkinlikler değerlendirin

Farklı arkadaşlarınız ile geçirdiğiniz zamanın özelliklerini keşfetmek için daha farklı etkinlikler düşünerek bu etkinlikleri hayata geçirmeniz önerilir.

•Kendinizi ifade edin
Farklı arkadaş grupları tarafından gerçekleştirilen etkinliklerin arasında kendinizi ifade edin ve farklı türde aktivitelere katılın.

•Zaman için kendinize sınırlama yapın
Kendiniz için zaman sınırlamaları ile kaçırılan fırsatları yaşamaktan sakının. Haftalık veya aylık vb. Planlar yaparak kendinize sınırlama ayarlamalı
FOMO ya da “Fear Of Missing Out” ya da “Fırsat Kaçırma Korkusu”, kullanıcıların karşılaştıkları kaygının anlaşılması gerektiği dahice bir yaklaşım ile sosyal medya tarafından tüm dünyaya tanıtılan yeni bir terimdir.

FOMO kavramının asıl amacı, insanların sosyal medya platformları aracılığıyla sosyal ilişkiler ve kültürel faaliyetler arasında tercih yapabilmek. Bu kaygı, kişilerin dışarıda ne olup bittiğini merak etmelerinden kaynaklanıyor ve sosyal medyayı etkileyen bir kavram olarak değerlendiriliyor.

FOMO ya da “Fırsat Kaçırma Korkusu”, kişilerin sosyal çevrelerinden ayrılmalarına ve başkalarının eğlencelerinden faydalanmalarına neden olan, bir tür sosyal medya ile ilişkili olan kaygıdır. FOMO’nun etkileri, kişilerin sosyal çevrelerinde ne olup bittiğini öğrenmek için aralıksız bir arayış içerisine girmelerine sebep olmaktadır. Ayrıca, kişiler genellikle kayıp edilen fırsatlar nedeniyle hüsrana kapılmakta, başkalarının yapacaklarının hâlâ iyi olması muhtemel gözüyle bakmaktadır.

FOMO’nun sonuçları küçümsenmeyecek ciddiyette olabilir. Bunun farkına varılması ve önceden tedbir alınması elzemdir. Öte yandan, bunun iyi tarafları da vardır. Kişilerin diğer insanlarla olan sosyal bağlarını güçlendirmelerine yardımcı olabilir, çünkü FOMO bu tip bağlamların katkılarına hassasiyet ve somut harekete geçmeye teşvik edebilir.

E-ticaretin, mobil ödeme yöntemlerinin ve dijital faydaların gelişimi gittikçe artarken, Fırsat Kaçırma Korkusu de gittikçe daha yaygına seyrediyor. Dolayısıyla, FOMO’nun tüm olumlu ve olumsuz sonuçlarının anlaşılması ve uyarlanması gerekiyor.

Yorum yapın