Yeni Coin Dolandırma Yöntemi Pump ve Dump

Fiyatı dibe vurmuş hacmi küçük altcoinlerden biri seçiliyor ve yüklü alımlarla bir anda hızlı fiyat yükselmesi sağlanıyor. Ardından sosyal medya aracılığı ile bu coinin pumplandığı yani çıkışa geçtiği söylentileri yayılıyor. Fiyat artışını gören traderler yüksekten alım yapmaya başlıyor ve fiyat yükseldikçe de alım emirlerinin hacmi arttığı için coinin fiyatında %100 – %200 gibi devasa artış gözleniyor.

Daha Sonrası…
Pump operasyoncularımız, fiyat hedefledikleri rakama geldiğinde ve alış emirlerinin hacmi satışlarını karşılayacak seviyede olduğunda büyük miktarlı satışlarla dump operasyonu başlatılıyor.
Coinin fiyatı bir anda büyük düşüş yapınca nispeten aşağıdan alım yapan traderler de panik satışlarıyla inanılmaz kısa bir sürede fiyatı tekrar dibe vurduruyorlar. Böylelikle yukarıdan alım yapan acemi traderlerin paraları bu etik dışı yöntemle zimmete geçiriliyor. Etik dışı kısa süreli Pump ve Dump operasyonu başlatanların paralarını katlamaları ile sonuçlanmış oluyor. Sonuçta üst fiyattan coin alıp elinde kalan acemi yatırımcılar, ya bir daha ki pumpa kadar uzun süre beklemek zorunda kalıyor veya yatırımlarının büyük bir kısmını kaybedip zarara uğrayarak satış yapıyor.

Kısa süreli Pump ve Dump operasyonlarından nasıl korunabiliriz?

Söz konusu Pump ve Dump operasyonları kısa sürelidir ve maksimum bir kaç saat içinde tamamlanır. Traderlerin sosyal medyada çıkan söylentilere, yatırım tavsiyelerine ve ani fiyat artışlarına kanmayıp araştırma yaparak kendi yatırım kararlarını vermelerin şiddetle tavsiye ediyoruz. Eğer bir altcoinin fiyatı yükselecekse bunun altında yatan çok geçerli sebepler olur. Örneğin geliştiriciler tarafından önemli güncellemeler yapılmıştır, büyük firmalarla anlaşmalar sağlanmıştır, yeni büyük bir borsaya giriş yapmıştır.
Dolayısı ile gelecek vaat eden altcoinler tespit edilmeli ve mercek altına alınmalıdır. Tüm gelişmeler ve haberler yakından takip edilerek ne zaman çıkış trendine geçeceği tespit edilebilir. En iyi korunma yöntemi kısa süreli pumplanan altcoinlerden uzak durmaktır. Grafikler geçmişe yönelik incelenerek hangi altcoinlere pump-dump yapıldığı tespit edilip uzak durulabilir.