Türkan Saylan Hayatı ve Başarıları

Türkan Saylan Hayatı ve Başarıları

13 Aralık 1935 yılında dünyaya gelen Türkan Saylan, İstanbul’da doğmuştur. Babası Türkiye’nin ilk müteahhitlerinden biri olan Fasih Galip’tir. Annesi ise daha sonradan Leyla adını alan İsviçre asıllı Lili Mina Raiman’dır. 5 kardeş olan Türkan Saylan, ailenin en büyük çocuğudur. Hayatına birçok başarıyı sığdıran Türkan Saylan’ın, çok başarılı bir eğitim hayatı olmuştur.

Türkan Saylan Eğitim Hayatı

İlkokulu Kandilli İlkokulunda okuyan Türkan Saylan, daha sonra lise eğitimi için Kandilli Kız Lisesi’ne başladı. Başarılı bir lise eğitiminden sonra ise İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek kariyer hayatına başladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesindeki eğitimlerinden sonra Dermatoloji ana bilim dalında baş asistanlık yapmaya başlayan başarılı akademisyen İngiliz Kültür Heyeti tarafından sağlanan burs ile İngiltere’de daha ileri seviyede eğitim görerek Fransa’ya gitmiştir. Daha sonra yine İngiltere’de yapmış olduğu başarılı çalışmaları ile 1972 yılında doçent olmuştur. Doçentli kariyeri ise 1977 yılında profesör unvanı alması ile birlikte son bulmuştur.

Türkan Saylan Kariyer Yaşamı

Hayatının birçok döneminde önemli başarıların altına imza atan Türkan Saylan, 1982-1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde Dermatoloji Anabilim dalı başkanlığı yapmıştır. Bunlara ek olarak 1981 ve 2001 yılları arasında yine aynı üniversitede Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Verdiği kariyer mücadelesi sonrasında Prof. Dr. Türkan Saylan, Lepra yani cüzam ile savaş derneğini kurmayı başarmıştır.

1990 yılında İÜ Kadın Sorunları ve Uygulama Merkezi kuruluşunda görev alarak burada 1996 yılına kadar müdür yardımcılığı görevini devam ettirmiştir. Bu merkezde Kadın Sağlığı derslerinin koordinatörlüğünü yapan Türkan Saylan, daha önceden mezun olduğu Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı’nın da kuruculuğunu ve başkanlığını üstlenmiştir. Çok fazla başarıyı ömrüne sığdıran Türkan Saylan farklı ülkelerden de ödüller almış bir akademisyendir.

Türkan Saylan Başarıları

Türkan Saylan, Hindistan’da Uluslararası Gandhi Ödülü almıştır. Bunun yanında 2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nde de Lepra danışmanlığı yapmıştır. Bu başarılarının yanında Türkan Saylan, Behçet hastalığı ve cinsel ilişkilerle bulaşan hastalıkların incelenmesi için polikliniklerin kurulmasında öncü olmuştur. Bu başarılarına ek olarak dönemin Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel tarafından da 31 Mart 2000 yılında Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliğine getirilmiştir. Daha sonra ki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise 2001 yılında YÖK üyeliğine Türkan Saylan’ı seçmiştir. Kariyer hayatı boyunca 440 yayın ortaya çıkaran ünlü profesör yerli ve yabancı dergilerde birçok akademik makale yayınlamıştır.