Trüf Mantar Yetiştiriciliği ile Ek Gelir Sağlama

Muhteşem lezzeti ile son zamanlarda dikkat çeken ve oldukça popüler olan trüf mantarı ile oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz. Her geçen gün hayat pahalılığından dolayı ek iş arayanların sayısı artmaktadır. Son zamanlarda yeni iş fikirleri arasında ve ek gelir kazanmak isteyenler arasında Trüf mantarı yetiştiriciliği yer almaktadır.

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinde çok büyük rağbet gören Trüf mantarı türüne göre kilosu 200 ile 1000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Siz de bu yüksek ticaret potansiyeli olan mantarı yetiştiriciliğinde faydalanabilirsiniz.

Trüf mantarı nasıl yetiştirilir?

Trüf mantarı yetiştirileceği yer olan arazi seçimi oldukça önemlidir. Türf mantarının en çok ve en güzel yetiştirilmesine uygun iklimi Ege ve Akdeniz Bölgesidir. En az 10 dönümün olduğu bir arazi de Trüf mantarı yetiştiriciliğine başlanılması önerilir. Çünkü Trüf mantarında nem çok önemlidir. Trüf mantarı aşırı sıcak ya da aşırı soğuk hava değişimlerinin olduğu yerlerde yetiştirilmektedir. Bu mantarlar ağaç gövdelerinde yetiştiği için en iyi Trüf mantarı yetişen ağaç zeytin ve fındık ağaçlarıdır. İç Anadolu Bölgesi Trüf mantarı yetiştiriciliği için uygun değildir.

Ayrıca Trüf mantarı yetiştiriciliğinde devlet desteği bulunmaktadır. Ayrıca Trüf mantarı yetiştiriciliği kursu da mutlaka vardır. Bunu da araştırmanızı öneririz.

Mantar yetiştiriciliği Karlı mıdır?

Fiyatını yüksek olmasından dolayı Türkiye’de çok fazla bilinmemektedir. Trüf mantarı yetiştiriciliği kazanç arazinin büyüklüğüne, yetiştirme taktik ve teknik başarısına göre değişir. Gelir artırabilmek için doğru mantarını seçmek ve yeterli büyüklükte bir alanda bu yetiştiriciliği yapmak gerekir. Kısa vadede gelir için Trüf mantarı tavsiye edilmemektedir. Genellikle ilk 5 yıldan sonra gelir sağlamaktadır. Ciddi anlamda gelir için 7 yıllık bir çalışma ortaya çıkar Trüf mantarının kilogramı 5000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Türkiye’de her yıl Trüf mantar tüketimi artmaktadır. Bu da ek gelir düşünen bu işe girmek isteyen insanlar için bu işe girme sebeplerindendir. En çok İtalya ve Fransa’da tüketilen Trüf mantarı Türkiye’de sadece dünya genelinde yüzde 2’lik bir orana sahiptir. Yaklaşık 70 ayrı türü olduğu bilinmektedir. Siz de ekgelir sağlamak istiyorum diyorsanız Trüf mantar yetiştiriciliğini araştırmanızı tavsiye ederiz.

2total visits,2visits today