Ekonomi

Rusya’nın Yeni Gözdesi Nar

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Idare Heyeti Başkanı Hayrettin Uçak, Rusya’dan turunçgiller ve nar için kesif talep yaklaştığını söyleyerek, sene kalan bölümünde turunçgiller, nar ve başka ürünlerle Rusya’ya ihracatta 600 milyon doları aşmayı beklediklerini söyledi.
Ege İhracatçı Birliklerinden uygulanan izahta, Egeli ihracatçıların, Rusya’nın başkenti Moskova’da tertip eden World Food Moscow 2018 fuarına 22 metrekarelik stantla katıldıkları bildirildi.

Rusya’nın Yeni Keşifleri

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Idare Heyeti Başkanı Uçak, turunçgiller ihracatının başlamak emeliyle olduğunu, Rusya’dan turunçgiller ve nar için kesif talep aldıklarını açıkladı.

Türkiye’den Rusya’ya uygulanan yaş meyve sebze ihracatının bu sene ocak-ağustos döneminde yüzde 41’lik artışla 410 milyon doların üstüne çıktığını açıklayan Uçak, “Nektarin, kiraz, şeftali, çekirdeksiz sultani üzüm, domates, limon, kayısı, elma, çilek Rusya’ya ihracatta en önemli ürünlerimiz oldu.
2018 seneyin kalan diliminde turunçgiller, nar ve başka ürünlerimizle Rusya’ya ihracatta 600 milyon doları aşmayı bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Paris’te de Fuarda Tanıtılacak

Birliğin ihracatta Türkiye öncüsü bulunduğu meyve sebze mamulleri dış satımındaki yerini sağlamlaştırmak için 21-25 Ekim 2018 tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te tertip edecek SIAL Paris Fuarı’na katılacağı bildirildi.
Fuarda, Türk lezzetlerinin dünyanın dört bir doğrulusunda gelen ithalatçıların beğenisine sunulacağı kaydedildi.
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin bu sene katılacağı nihai fuarın ise 13-15 Kasım 2018 tarihlerinde Çin’in Şanghay şehrinde örgütlü edilecek FHC China Fuarı olacağı bildirildi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu