Recep Tayyip Erdoğan Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanıdır ve 11 yıllık Başbakanlık geçmişi vardır. Halen Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı makamına geliş tarihi ise 28 Ağustos 2014’tür. Evli ve dört çocuk babasıdır. Türkiye’nin önemli siyasetçilerinden biri olması sebebiyle merak edilen kişilerden biridir.

Recep Tayyip Erdoğan’nın Hayatının İlk Yılları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aslen Rizeli olup, doğum yeri İstanbul’dur. Doğum tarihi ise 26 Şubat 1954’tür. Eğitimi hayatı Kasımpaşa Piyale İlkokulu’nda başlamıştır. Eğitim hayatına devam ederek İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden, 1973 yılında mezun olmuştur. Ardından o zamanın bir gerekliliği olan fark dersleri sınavını vermiştir ve Eyüp Lisesi’nden de diplomasını almıştır.

Recep Tayyip Erdoğan üniversite eğitimini ise Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde tamamlamış ve 1981 yılında mezun olmuştur. Gençlik yıllarından beri siyasetle ve politikayla ilgilenmiştir.

Eğitim hayatına devam ederken bir yandan da sosyal faaliyetlerle ilgilenmiş ve amatör futbol takımlarında yer almıştır. Sporun getirdiği disiplin ve takım ruhunu, daha gençlik yıllarında benimsemiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın İş Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan lise yıllarından itibaren aktif bir yaşam tarzını benimsemiş ve o dönemin Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görevlerde yer almıştır. Bu görevinin ardından MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçilmiştir.

Türkiye’de siyasi partiler ile siyasi kolların kapatıldığı 12 Eylül döneminde bir süre özel sektörde çalışmıştır. Bu dönemde üst düzey yöneticilik görevleri ile mali müşavirlik görevlerini yürütmüştür.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Hayatı

Siyasetten uzak kaldığı kısa dönem sonunda yeni kurulan Refah Partisi ile siyasete geri dönmüştür. Seksenli yıllarda Refah Partisi İlçe ve İl Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Görevi süresince yaptığı siyasi çalışmaların bir sonucu olarak 1989 yerel seçimlerinde Refah Parti büyük bir başarı elde etmiştir.

Daha sonra 1994 yılında yapılan yerel seçimler ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başlamıştır. Göreve devam ettiği sırada Siirt’te okuduğu bir şiir nedeniyle tutuklanmıştır ve Belediye Başkanlığı görevi elinden alınmıştır. Dört ay kadar cezaevinde kalmıştır.

Cezaevinden çıktıktan sonra 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu. Kurduğu bu partiyi 2002 yılında tek başına iktidara taşıdı. 2003 yılında ise Başbakanlık makamına geldi.

Daha sonra 2007 yılındaki genel seçimlerle Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükumeti’ni kurarken, 2011 genel seçimleri ile de 61. Hükumeti’ni kurdu. 2014 yılında, halk ilk kez doğrudan Cumhurbaşkanı seçimleri için oy kullandı ve Recep Tayyip Erdoğan, Turkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi ve görevini günümüze kadar sürdürdü.