Oktay Sinanoğlu Hayatı ve Başarıları

Oktay Sinanoğlu Hayatı ve Başarıları

Babasının görevleri nedeni ile Bari’de doğan Oktay Sinanoğlu, Türkiye’nin önemli isimlerinden biridir. Ailesi ile birlikte 1939 yılında İtalya’da İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması nedeni ile ailesi birlikte ülkeye dönen Sinanoğlu, TED Koleji olarak isim alan Ankara Yenişehir Lisesi’nin burslu öğrencilerinden biri olmaya hak kazandı. Okulun bursu sayesinde Kimya Mühendisliği bölümünü okumak üzere ABD’ye gitme kararı alan Oktay Sinanoğlu, 1956 yılında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği bölümünden birincilik derecesi ile mezun olmayı başardı.

Oktay Sinanoğlu Kariyer Yaşamı

Oktay Sinanoğlu daha sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki eğitimini 8 ay gibi kısa bir sürede bitirerek yüksek kimya mühendisi olmaya hak kazandı. Alfred Sloan ödülüne layık görülen Sinanoğlu 1959 yılında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de kuramsal doktora eğitimini tamamlayarak eğitim hayatında bir dönemi daha geride bıraktı. 1960 yılında Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan profesör 1960-1961 yılları arasında atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı ile Doçent olmaya hak kazandı. 50 yıldır çözülmesi başarılamayan bir matematik kuramını çözüm bilim dünyasına kazandırdığında ise 28 yaşında tam profesör unvanını alma hakkını elde etmiştir. 20. Yüzyıl içerisinde Yale Üniversitesinde bu unvanı alabilen en genç öğretim üyesi olarak da akademik tarihe geçmeyi başarmıştır.

Oktay Sinanoğlu Başarıları

1962 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından Danışman Profesör unvanı verilen Oktay Sinanoğlu 1973 yılına gelindiğinde Almanya’nın Aleksander von Humbolt Bilim Ödülü’nü kazanmayı başarmıştır. Bu ödülü kazanan ilk kişi olması da başarılarının ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesidir. 1975 senesinde Japonya’da Uluslararası Seçkin Bilim ödülüne de layık görülen Oktay Sinanoğlu ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanına da layık görülmüştür. Ödülleri yalnızca bunlarla kalmayan Sinanoğlu aynı zamanda Meksika Hükümeti tarafından Elena Moshinksy ödülü ile ödüllendirilmiştir.

Döneminde yeni yeni gelişme gösteren moleküler biyoloji alanının ilk profesörlerinden olan Sinanoğlu, DNA sarmalının çözelti içerisinde nasıl durduğuna ciddi açıklamalar getirmeyi başardı. Dünyanın birçok yerinde hem konferanslar veren hem de kuramlarını açıklayan profesör birçok alanda araştırmalar yapmaya devam etti.

1993 senesinde Yale Üniversitesinde profesörlük yaptığı sırada erken sayılabilecek bir yaşta emekliye ayrılmayı tercih etmiştir. Daha sonra Türkiye’ye dönme kararı alan profesör burada Yıldız teknik Üniversitesi’nde Kimya Profesörü olarak görev almıştır. 2002 senesinde bu görevinden de emekliye ayrılmıştır. Türkçenin en iyi bilim dili olduğunu savunan Profesör Türk ulusuna verdiği değer ile bilinmektedir.