Genelhaberler

Mutlaka İzlemeniz Gereken: Ekonomi Konulu 5 Film

Ekonomi filmleri izlediniz mi ? daha önce, Çocuklarınıza genelleme içinde ailenize paranın değerini limitlerini belirlenmesine yardım olacak ve hayatı daha düzgün bir şekilde anlamdırabileceğiniz 5 ekonomi konulu filmi sizin için derledik.

1 – Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi (Capitalism: A Love Story)

Ekonomi ile ilgili film izlemek istiyorsanız mutlaka ilk izleyeceğiniz filmlerden biri Kapitalizm olmalıdır. Yönetmen koltuğunda Micheal Moore’nin oturduğu film 2008 ekonomik krizini en ince detaylarına kadar belgesel tadında işliyor. Film genel olarak konusu 2008’ de yaşanan krizin öncesini ve kriz esnasındaki bankaların nelerin üstünü kapatıp, hiçbir şey yokmuş gibi yaptıkları davranışlar ele alıyor. 2009 Yılında yayınlanan Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi adlı film: En iyi belgesel ödülü, Altın aslan ödülü gibi ödüllere aday gösterilmiştir.

2 – Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

Para arzusuylu yaşayıp kavrulan, 24 yaşında ki Jordan Belfort’un hayatını anlatıyor film. Para arzusu demişken ilk başlarda bu arzu Belfortu komisyonculuk, uyuşturu gibi işlere bulaştırıyor. Daha sonra büyük bir şirkette ceo olarak göreve başlıyor. Ancak elde ettiği paraları kontrol etmeden harcıyor. Ve kaçınılmaz olan çöküş başlıyor. Yönetmen koltuğunda Martin Scorsese’nin oturduğu film, Altın küre gibi birçok önemli ödülleri kazanmıştır.

3 – Borsa 1987 (Wall Street)

1980 – 1990 Yılları arasındaki iş dünyasının karanlık yüzünün beyaz perdeye aktarıldığı filmde. İllegal yollar ile kazancı anlatan dramatik bir hikayeyi ele alıyor. Genç bir borsacı olan Charlie Sheen bir gecede sahip olduğu zenginliğin bedelini son derece ağır bir şekilde ödüyor. Hayatınız ile bakış açınızı değiştiren Wall Street 1987 filmini mutlaka izleminizi tavsiye edebilirim.

4 – İç İşleri (Inside Job)

Yine 2008 krizinin ele alındığı bu filmde seyirci ile yönetmen arasında adeta ailesi gibi anlatım dili olan bir bakış açısı var. Belgesel tadında olan bu filmde kriz tüm açıklığıyla seyirciye aktarılıyor.

5 – Oyunun Sonu (Margin Call)

Ekonomi konuların filmlerin birçoğu 2008 krizini ele almaktadır. Margin call da bu konuyu anafikir olarak edinmiştir. 2008 de yaşanan krizde bankaların tüm çalışanları işten çıkartıklarını ve ne tür çözümler ürettiğini ekranlara yansıyor..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu