Modern Dünya’nın Madeni: Bitcoin Hakkında Tüm Bilgiler

Bitcoin için sanal para ifadesini kullananlar var ama ben bu tanımı doğru bulmuyorum. Bitcoin sanal para değil, dijital para birimidir.
Çünkü, sanal kelimesi değersizlik ifade ediyor. Oysa ki Bitcoin günümüzün en değerli para birimidir ve değeri her geçen gün hızla artmaktadır. Biliyorum ki çok kısa bir süre içerisinde değeri katlanarak artmaya devam edecektir. Haliyle de bu kadar değerli bir paraya sanal ifadesi yakışmıyor.
‘Bit’ kelimesi bilgisayar kodu olduğunu ifade ederken, ‘Coin’ kelimesi ise değerli bir madeni para olduğunu ifade eder. Tüm değerli madenler gibi Bitcoin’in de dijital madenciliği yapılmakta ve yalnızca bu yöntemle üretilebilmektedir.

Bitcoin (BTC) neden bu kadar değerli?

Bir dijital paranın altın madeninden bile daha değerli olması sizleri şaşırtmış olabilir. Ancak bu değere sahip olmasının çok ama çok haklı sebepleri var.
Açık kaynak kodlu ve dolayısı ile hiç bir devlete, kuruma ve şirkete bağlılığı bulunmayan merkezsiz özgür bir para birimidir. Yani devletler üstü para birimidir ve Dünyada uluslararası ticaretin önünü çok açabilecek teknolojiye sahiptir.
Bitcoin’in gücünü ve değerini kullandığı Blockchain teknolojisinden aldığını söyleyebiliriz. İnternete bağlı bilgisayarlar arası bir ağ ile çalışmaktadır. İnternete bağlı olan bilgisayar, tablet veya akıllı telefon başka bir cihazla para alışverişi yapabilmektedir. Her kullanıcı şu ana kadar yapılan tüm işlemleri bilgisayarına indirip saklayabilir. Milyonlarca bilgisayarda kopyasının bulunduğunu düşünürsek hacklenmesinin de adeta imkansız olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.
Uluslararası gönderimi en kolay ve en düşük masraflı para birimidir. İnternet bağlantısı olan bir cep telefonu, tablet veya bilgisayarınızın bulunması tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için yeterlidir. Bit dijital cüzdan oluşturup dünyanın her yerine çok küçük miktarda masraflarla para gönderimi yapabilirsiniz. Bu özelliği Bitcoin’i bilinen tüm para birimleri ve bankaların üzerine çıkarmaktadır.
Bitcoin sınırlı sayıda kodlanmıştır ve hiç bir şekilde bir tane bile fazla üretilemez. Bitcoin üretimi toplam 21 Milyon ile sınırlandırılmıştır. Bu yazıyı yazdığım tarihte üretilmiş ve piyasada bulunan toplam Bitcoin sayısı 16,597,900 adettir. Günde yaklaşık olarak 2 Bin civarında Bitcoin üretilmekte ve bu işi de madenciler yapmaktadır. Bitcoin madenciliğinin detaylarına başka bir yazıda değineceğim. Netice olarak sınırlı sayıda üretilecek olması da Bitcoin’e değer katmaktadır.

Bitcoin (BTC) Nasıl Kullanılır ve Nasıl Elde Edilir?

İsterseniz önce nasıl elde edebileceğimizden bahsedeyim.
Bitcoin, tüm değerli madenler gibi dijital madencilikle (mining) ile üretilir. Elbette altın elde etmek için madenci olmak zorunda olmadığımız gibi Bitcoin sahibi olmak için hepimiz birer madenci olmak zorunda değiliz.
Tüm para birimlerinde olduğu gibi Bitcoin elde etmenin diğer yöntemleri de ticaret ve para takasıdır.
Pazarladığınız herhangi bir ürün veya hizmeti Bitcoin karşılığında satarak elde edebilirsiniz.
Paribu, Koinim, Btcturk ve Koineks gibi Türk Bitcoin borsalarından aynı döviz alır gibi Türk Lirası karşılığında Bitcoin alabilirsiniz. Yine aynı şekilde bu borsalarda Bitcoinlerinizi Türk Lirasına çevirebilirsiniz.
Bitcoin ile internet sitelerinde alışveriş yapabilirsiniz. Ancak şu aşamada ülkemizde Bitcoin kabul eden alış veriş sitesi sayısı çok da fazla olmadığı için yine borsalar aracılığı ile Türk Lirasına çevirerek harcayabilirsiniz. Alışveris sitelerinde çok yaygın olmamasının sebebi değerinin her an değişken olmasından kaynaklanmaktadır. Çok yakın bir zamanda Bitcoin ile alışveriş imkanlarının da artacağını tahmin etmekteyim.

Bitcoin (BTC) Nasıl Saklanır, Muhafaza Edilir?

Bitcoin dijital bir koddur. Bu dijital kodu yine Bilgisayar, akıllı telefon veya tabletinizde oluştuıracağınız dijital cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Ancak internete bağlı olan cihazların hacklenme ihtimali bulunuyor. Bitcoin kodlarının yasal sahibi yoktur. Bundan dolayı da kod kimin elindeyse sahibi de odur. En azından şu aşamada bu kodların şahsınıza ait olduğunu tescilleyemeyeceğinizden bitcoin cüzdanlarınızı internete bağlı olmayan flaş bellek veya harddisk gibi cihazlarda saklamanız daha güvenli olacaktır.