Kuantum Bilgisayar Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlar, hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Çünkü bilgisayarlar sayesinde hayatımız kolaylaşıp iş yapma süresi kısalmıştır. Örneğin bir mühendis, bilgisayar sayesinde matematiksel hesaplamaları hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Aynı şekilde bir banka da bilgisayar yazılımları sayesinde para ekleme, alma işlemlerini hızlıca halledebilir. Farklı bir örnek vermek gerekirse bir iş yaptığınızı düşünün. Bu iş bir inşaatın maliyetini hesaplıyor. Bu maliyetleri bilgisayar ortamında daha hızlı bir şekilde matematiksel bir işlem yapmadan bulabilirsiniz. Tabii bu sistemi kodlarken matematik bilginizin olması gerekmektedir. Bu konuda sizlere kuantum bilgisayarlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Kuantum Bilgisayar Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu konuyu size daha iyi anlatabilmek için öncelikle bilgisayarların çalışma mantığından bahsedeceğiz. Bir bilgisayar, bildiğiniz üzere makine dili ile çalışır. Yani bilgisayarın temelinde makine dili yatar. Makine dili 0 ve 1’lerden oluşan bitlerdir. Yani ekranda gördüğünüz her piksel 0 ve 1’lerden oluşan bir renk kodudur. Makine dili, işlemcide işlenerek ekran kartına bilgi verir ve ekran kartı da bu bilgiyi işleyerek monitörünüze yansıtır. 1080 piksel bir ekranda 2 milyonun üzerinde piksel bulunurken 4K bir ekranda 8.2 milyonun üzerinde piksel vardır. Bu piksellerin her biri tek tek işlenmektedir. Kısacası makine dili, devasa bir kod boyutudur.

Peki olay kuantum bilgisayarda nasıl işler? Kuantum bilgisayarlar, kübit denilen kavramları kullanır. Bildiğiniz üzere makine dili 0 ve 1’lerden oluşurken kuantum bilgisayarları 0, 1 ve aynı anda 0 ve 1’lerden oluşur. Yani 3 farklı seçenek vardır. Ayrıca kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniği ile çalışmaktadır.

Kuantum Bilgisayarların Amacı Nedir?

Kuantum bilgisayarların çeşitli amaçları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yüksek boyutta işlemleri hızlıca gerçekleştirmek ve simülasyon oluşturmaktır. Bu bilgisayarlar normal bilgisayarlara göre daha güçlü olduğundan hızlı işlemler gerçekleştirilebilir.

Kuantum İnternet Nedir?

Bilim insanları, kuantum internet ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Yakın zamanda bu konu hakkında yeni bir adım daha atıldı. Peki kuantum internet nedir? Nasıl çalışır?

Kuantum internet, kuantum bilgisayarların birbirleri ile bağ kurmasını sağlayan sistemdir. Bilim insanları bu konu hakkında çalışmalar yürütmektedir. Kuantum bilgisayarlar ve kuantum internet, normal bilgisayara göre kat kat daha hızlıdır. Eğer kuantum bilgisayar ve kuantum internet devri başlarsa internet üzerinde olağanüstü hızlara ulaşacağız.