Kripto Para

Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Üretilir

2010 Yılında ortaya çıkan kripto para rüzgarı adeta günümüze damgasını vurmuş durumda. Bitcoin gibi çeşitli birimleri olan kripto paraların son dönemlerindeki yüksek derecede artışı nedenleriyle birçok büyük firmanın yatırım yaptığı bir araç haline döndü.
Kripto paranın, Türkçe karşılığı olarak şifreli dijital para diyebiliriz. Sanal dünyanın bir meyvesi olan kripto paralar altın, döviz gibi değer kazanıp veya kaybetmesiyle bilinmektedir.

Kripto Para’nın Anlamı Nedir ?

Kriptoloji biliminin altyapısı olan kripto paranın derinsel anlamı şifrelenen sanal paralar diyebiliriz. Herhangi bir kuruluş veya kuruma, hükümete bağlı olmayan ve kendi başına varolan bu dijital paralar son dönemlerde kullanıcılar odağı haline gelmiş bulunmakta.

Kripto Para’nın Tarihi

Kripto paranın ne zaman, nerede, kim tarafından üretildiği tam olarak bilinmiyor. Bitcoin’i ilk olarak piyasa süren kişinin ‘’Satoshi Nakamoto’’ olduğu söylenmektedir. Ama bu kişinin gerçekte varolup yada sadece bu nicki kullanan farklı bir bireyin mi olduğu tam olarak bilinmiyor. Bazı haber kaynakları ise bu nicki kullanan kişinin Elon Musk yada Steve Jobs olduğunu söylemektedir. Elon Musk’un yaptığı açıklamaya göre kendisine ait olmadığını öne sürmüştü.

Kripto Paralar Nasıl Üretilir ?

Kripto parayı tanımlarken de söylediğimiz gibi tamamen algoritmaların sonucudur. Bu sonuçlara göre örneğin Bitcoin 21 Milyon üretilecek kadar sınırlıdır. Dünyada ortalama günlük 2.000 – 3.000 bin civarları kadar bitcoin üretilmektedir. Bu bitcoini gerekli bilgisayar sistemi gereksinimine sahip herkes sanal madencilik adı altında üretimini yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu