Kripto Para Kullananlar Mülk Sahibi Oluyor

Çin hükümeti yeni bir karar alarak kripto para kullanıcılarına sahip çıktı. Çin içerisinde her ne kadar kripto para borsacılığı yasak olmuş olsa da, Kripto para sahiplerine ‘’Mülk’’ hakkı tanınması gerektiğini açıkladılar.

Kararın Arka Yüzü

Bu kararın arka yüzünde ülkede yaşanan bir polemik yatıyor. Çin’deki bir vatandaş, hesabında 490 bin dolar civarındaki kripto parayı kontrol etmesi için başka bir vatandaş ile anlaşma sağladı. Kripto paraları yönetme amacıyla alan kişinin geri iade etmemesiyle olay mahkemeye taşındı.

İadeyi yapmayan vatandaşın savunması bu kararın gün yüzüne çıkması sağladı. O açıklama: ‘’Kripto para transferinin yasak ve yasa dışı olduğu için transfer yapmadığını söyledi.’’ Bu savunmaların ardından, Yargıç: Çin hükümeti tarafından uygulanan kripto para sektörüne ait yasaklar kripto para işlemlerini kapsamadığını ve kullanıcılarının kendi aralarında transfer yapabileceklerini belirtti.

Mahkemenin kararı ise: Davalı tarafın, Davacıya 401.780 dolar ödemesini belirtti. Bunun üzerine davacı kişinin faiz ödemelerini istemesiyse olumsuz olarak karşınlandı. Bu olay bir yandanda mülk kavramı içerisinde olması, yeni yıl ile birlikte kripto paraya herhangi bir vergi gelecek mi? sorularını oluşturdu.