Kredi Ön Onay Nedir? Ne Yapılmalı?

Anlık satın alımlarımızda veya uzun vadeli yatırımlarımızda mutlaka krediye ihtiyaç duyarız. Günümüzdeki refah seviyesinde bankalar: hemen hemen herkesime ideal bir şekilde ihtiyaçlarını giderecek şekilde kredi imkanı sağlıyor. Bu krediye sahip olmak için kredi onay sistemini başarıyla geçmeniz gerekiyor. Onay süreçleri bankadan bankaya değişkenlik gösterdiğinide söylemeliyiz.

Kredi Ön Onay Süreci

Krediyi alırken birçok neden sonuç ilişkisini merak ederiz. Bunun neden gerekli önlemleri sağlamak olarak açıklayabiliriz. Bu nedenlerden biri de kredi ön onay süreci diyebiliriz.
Kredi ön onay nedir ? diye aklınıza bir soru işareti takıldıysa cevabı oldukça basit. Ön onayı yalın kelimelerle anlatırsak: Bankaların kredi veya herhangi bir hizmeti almak için önceden yaptıkları araştırmadır. Bu araştırma sonucu detaylı bir şekilde değerlendirme raporu kayıt altına alınır.
Ön Onayı aşamasında bankanın sizin ilk aşamayı olumlu veya olumsuz geçtiğinize dahil bir bilgi sunarak bir diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Kredi Ön Onayı Olumlu Olanlar Ne Yapmalı?

Kredi ön onayı olumlu olan bireylere bankalar sms yoluyla bilgilendirilir. İlerleyen süreçte yapmanız gereken bankanın sizden istediği belgeleri doğru bir şekilde hazırlayıp bankanıza teslim etmeniz gerekir. Oradan yapılacak olan detaylı incelemeyle kesin kredi alıp almayacağınız belirlenecektir.

Aşamada Gerekli Olan Bazı Belgeler:

– Gelirinizi kanıtlayan belge veya Bordronuz
– Emekliyseniz emekli olduğunuza dair belge
– Çiftçilik ile uğraşıyorsanız çiftçi olduğunuza dahi bir belge
– Şahıs şirketi olanların bunu tespitlendirecek belge

Eğer taşıt veya konut gibi üst seviye yatırımlarınız için ise sahip olacağınınız nesnenin faturasını mutlaka dosyanıza eklemelisiniz. Kredi hakkında ilerleyen süreçlerde hangi aşamada neler yapacağınıza dair yardımcı olması için kredi şefi‘ni takip edebilirsiniz.