Banka ve Finans

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Bireylerin bankalarla olan bağını, ödeme alışkanlıklarını, finansal geçmişini incelenerek Kredi Kayıt Bürosunda kayıt altında toplanır. Bu veriler sonucu her bireye ‘’Kredi Notu’’ verilir.
Kredi notunuzun önemi, Kredi başvurularında oldukça önemlidir. Kredi notu yüksek olan kişi daha hızlı başvurusu kabul edilip, ayrıca elde edebileceği kredi miktarı daha yüksekken, Kredi notu düşük olan kişi başvurusu kabul edilme olasılığı düşük ve elde edebileceği kredi miktarı azdır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?

Kredi notu hesaplanırken genel olarak bir parametre kullanılsa da, Her banka kendisine özel algoritması vardır. Ve kendi kriterleri üzerine Bu da kredi notu sonucunun bankalar arası benzer göstersede farklıdır.

Genel olarak hesaplamalar hakkında bu bilgileri verebiliriz:

– %30 Kredi kartı taksitlerinin zamanında ödenip ödenmediği
– %25 Mevcut borç durumu ve ödenme bilgileri
– %15 Kredi kullanım yoğunluğu
– %20 Yeni kredi alındıysa eğer not ortalaması
– %10 bu kısım ise diğer şartları karşılar.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Kredi notunuzu iki yol ile öğrenebilirsiniz.

Findeks İle Kredi Notu Öğrenme: Findeks, Kredi Kayıt Bürolarının bir markasıdır. Bu site üye olup istediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenmenize imkan tanıyor. Bu sorgulama karşılığı sizde 5 – 10 TL arası bir ücret talep ediyor.

Bankalar Aracılığıyla Öğrenme: Bulunduğunuz şubede ki bankadan rica ederek kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eğer e bankacılık altındaki internet bankacılığından da talep ederek öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu