KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor?


KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor?

KOSGEB, çeşitli donanım, yazılım ve araç gereç desteklerini işletmelere sağlayan devlet destek programıdır. Programın amacı, Özel Sektör ünün iş gücünü desteklemek ve işçilerin yükünü hafifletmek olup, finansmanın büyük ölçüde karşılanmasıdır. İşletmelere destek programları aracılığıyla paranın ödenmesi ne zaman olur?

Ödeme Süreci

Sözleşme imzalandıktan sonra, KOSGEB işletmelere desteği birlikte belirlemiş olduğu projeye göre ödeme yapar. KOSGEB destek programına dair tüm malzemeler Özel Sektör tarafından üretilip/tedarik edildikten sonra, KOSGEB tarafından onaylanmış ya da ilgili mülkiyetin KOSGEB tarafından tespit edilip onaylanmasından sonra, ödemelerin yapılmaya başlanması gerekmektedir.

Ödeme Planlaması

Program çerçevesinde ödeme yapmak için iki seçenek vardır. Öncelikle:

  • Tek Sözleşme: Program çerçevesinde destek teklifi verildiyse, imzalanan sözleşme içerisinde belirlenmiş olan sözleşme bedelinin %50’si KOSGEB tarafından hemen ödenmektedir. Kalan %50’liks ise projenin tamamlanmasının ardından ödenmektedir.
  • Çoklu Sözleşme: Çoklu sözleşme çerçevesinde destek teklifi verildiyse, ödemeler proje parçalarının tamamlanmasının ardından aşamalı olarak yapılmaktadır. %100 oranında ödemelerin yapılması için tüm parçaların tamamlanması gerekmektedir.

KOSGEB program çerçevesinde mücbir sebep oluşmadan ve program kurallarına uygun olarak proje sahipleri belli süre içerisinde tüm koşulları yerine getirse, ödemeler zamanında yapılmaktadır.

KOSGEB çoğumuzun duyduğu ve hakkında çok şey bilinmesi gereken bir kurumdur. Burada en çok duyulan soru ise, KOSGEB, istekleri onayladığı durumlarda ödemenin ne zaman gerçekleştiğidir. İşte tam da bu noktada sizlere KOSGEB ödemesinin ne zaman yapıldığını açıklıyoruz.

KOSGEB kesin ödeme prosedürleri konusunda çok katı davranmaktadır. Yani, fonların ödenmesi için herhangi bir adım atmadan önce, tüm bir onay işlemi tamamlanmalıdır. Tabii, bu işlem birkaç hafta veya daha uzun sürebilir. KOSGEB, onay aldığı takdirde, hesaba herhangi bir anlaşmazlık olmaması durumunda derhal transfer etmeyi tercih eder. Genellikle, bu süreç içerisinde bir miktar kısmi ödeme yapılır.

KOSGEB, herhangi bir ödeme işleminin tamamlanmasını ortalama 2 veya 3 hafta arayla gerçekleştirebilir. Özel kontratlarda belirtilen vadesine göre ödemeler yapılır. Fakat, her yıl çok fazla talep geliyorsa bu süre daha da artabilir.

KOSGEB’in transferleri çoğu zaman bankalar aracılığıyla yapıldığından, ödemelerde herhangi bir gecikme veya problem olma olasılığı mutlaktır. Dolayısıyla, KOSGEB’in ödeme yapması için herhangi bir garanti verilmez.

KOSGEB, fonlarının ödenmesinin yaygın olarak tüm durumlarda mümkündür, ama bu zamana kadar var olan onay süreçlerini korumaya devam eden kurumlardandır. KOSGEB’in ödemelerini almak için, hak eden şirketlere yardım etmeyi amaçlayan tüm dokümanlarının doğru şekilde, eksiksiz ve taraflar tarafından imzalanmış olması önemlidir.

Kısaca, KOSGEB’in ödemelerini almak için hak eden şirketlere yardım etmeyi amaçlayan gerekli dokümanların doğru dolu ve imzalanmış olması gerekir. Onay süreçleri tamamlandığında, ödeme gecikmesiz olarak hesaba yapılır.

Yorum yapın