Konkordato Nedir? Kimler Konkordato Talebinde Bulunabilir?

Konkordato Nedir?

Konkordato, müşterileri tarafından ödenmesi gereken borçları ödemekte güçlük çeken kişi veya kişilerin, iflasını geciktirmek amacıyla müşterilerine faizsiz bir taksitle borçlarını ödemeleri anlaşmasıdır. Konkordato, iflas yolunun daha uzun sürede gecikmesini sağlar ve müşterinin dosyasının yargı yetkilileri tarafından iyi derecede takip edilmesini sağlar.

Kimler Konkordato Talebinde Bulunabilir?

Konkordato talebinde bulunacak olanlar, irsaliye geçmişi olan, müşterilerine karşı doğru ve güçlü muhasebe sistemleri olan, likidite sorunu olan ve amacı olan firmalar ve bireylerdir.

Konkordato talebi, müşterilerle güçlü bir ilişki kurmamış kişiler ve kurumlar veya mülke sahip kişiler ve kurumlar tarafından da kullanılabilir.

Konkordato Talep Dokümanları

Konkordato talep ettiğinizde, size aşağıdaki belgelerin bir kopyasını sunmanız gerekecektir:

    • Özvarlık değerinin bir listesi

 

    • Borç ödemelerini planlamak için bir ödeme çizelgesi

 

    • Konkordato istek dokümanı

 

    • Güncel durumu veya arzuna göre finansal tablolar

 

    • Bir mali denetim raporu

 

Konkordato talebinizi ispatlamak için çıkarılan geçmiş teminat belgeleri ve alacaklara ilişkin mali bilgiler de sunulabilir.

Konkordato, şirketlere iflas etmeden, borçlarını ödemesi için bir yol sağlayan bir tür uluslararası şirket rehabilitasyon sistemidir. İflas etme olasılıklarına rağmen, şirketler ihtiyaçlarına göre sürenin uzatılmasını, ödemelerin aşamalar halinde gerçekleştirilmesini ve borç yükünü hafifleten diğer önlemleri alabilirler. İyi şartlar karşılığında, bu hizmetler hem şirkete hem de borçlulara fayda sağlayabilir.

Konkordato, genellikle şirketlerin ve tüzel kişilerin, mali problemini çözmek için kapanma ya da faaliyetlerini sürdürme seçeneğini seçebilmeleri için gerekli olan bir prosedür olarak tanımlanabilir. Konkordato prosedürü, şirketin tüm borçlarını doğrudan ödeyebilecek yeterli servetinin bulunmaması durumunda resmi olarak gerçekleştirilir.

Konkordato talebi, şirket bünyesinde yönetici ya da yetki sahibi olan kişilerce gerçekleştirilebilir. Uluslararası alanda bu prosedürü gerçekleştirebilmek için, İngiliz, Fransız ve İsviçre hukuklarında tanımlanan prosedürler Gerichtönetzes prosedüründen geçirilmelidir. Tüzel kişilerin, derneklerin, anonim şirketlerin veya olağanüstü hallerde mükellef olan kişilerin de konkordato talebinde bulunabilmesi mümkündür.

Konkordato Nedir? Kimler Konkordato Talebinde Bulunabilir?
Konkordato Nedir? Kimler Konkordato Talebinde Bulunabilir?

Konkordato, borçlarını ödemede zorlanan şirketlerin, mali durumu iyileştirerek kötü gidişatı durdurması ve tekrar iyileşmesi için bir seçenektir. Aynı zamanda, durumu ele alan mahkeme borç yükünü azaltabilecek ve borçluların kredi iadesi taleplerini kısmen yerine getirebilecek tedbirler alma imkanını da sağlamaktadır. Konkordato, hem şirkete hem de borçlu kişilere mali sorunları geride bırakmaları için birim fırsat sağlayabilir.

Yorum yapın