İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Bir iş yerinde çalışan bir kişinin kendi isteği dışında herhangi bir sağlık durumunun uygun olmasına rağmen herhangi bir kaslı durum bulunmadan işini kaybetme durumuna ve bu sebeple gelir kaybetme durumunda devlet tarafından sağlanan gelire devlet destekli işsizlik maaşı deniyor.

işsizlik maaşını kimler alır? İşsizlik maaşı kaç ay alınır İşsizlik maaşı kaç liradır işsizlik maaşı ne zaman yatar işsizlik maaşı hangi bankaya yatar gibi soruların cevaplarını bulacağız

işsizlik sigortasından kimler yararlanabilir?

Sigortalı olarak çalışanlar kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar Sandıklara tabii sigortalılar Türkiye’de Çalışma vizesi ile çalışan yabancı kişiler işsizlik sigortası dan yararlanılır.

işsizlik maaşı nasıl alınır?

işsizlik maaşından yararlanmak için işçilerin sağlaması gereken şartlar vardır. Bu şartlar kendi isteği dışında işini kaybetmiş olması gerekiyor Ayrıldığı yerden ayrılmadan önce 120 gün hizmet gününü doldurmuş olması gerekiyor ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmesi gerekiyor. Bu şartlardan herhangi birini sağlamadığı durumda İşsizlik sigortasından almaya hak kazanamıyor.

işsizlik maaşı başvuruları nasıl yapılır?

işsizlik maaş başvurusu farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişi iş yerinden ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR ya da İŞKUR’un internet sitesinden başvuru yapabilir.

işsizlik maaşı ne kadar süre ile ödeniyor?

İşten ayrıldıktan son 3 yıl içerisinde ödenen sigorta primi işsizlik maaşına ne kadar süreyle alınabileceğini söyler. Prim süresi arttıkça işsizlik maaşından yararlanılacak süre o kadar uzun oluyor. 600 gün sigortalı olarak çalışan ve işsizlik sigortası primlerini düzgün bir şekilde ödeyen kişi 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışan ve yine işsizlik sigortasını düzenli bir şekilde ödeyen kişi 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışan ve düzgün bir şekilde sigorta işsizlik sigortası ödeyen kişi de 300 gün süreyle işsizlik ödeneği alıyor.

işsizlik maaşı ne zaman yatar?

işsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişiler gerekli Şartları yerine getirip ve başvuru yaptıktan sonra ayın sonuna kadar tamamlanıyor. Sonuçlanıyor nüfus kağıdı ile herhangi bir PTT şubesinde gidip her ayın 5’inc İşsizlik maaşını alabiliyor. İşsizlik maaşını çekme süresi 3 ay 6 aydır Eğer PTT ye yatan işsizlik maaşı alınmazsa İŞKUR yatan ücreti geri alıyor unu tekrar alabilmek için İşkur’a dilekçe yazmak gerekiyor.

işsizlik maaşı ile birlikte kazanılan haklar nelerdir?

Sigortalı işsiz işsizlik maaşı aldığı süre boyunca genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor. Ayrıca bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor. İşsizlik maaşı süresi sona erdikten sonra genel sağlık sigortasından yararlanıyor.

İşsizlik maaşı haczedilebilir mi ?

işsizlik maaşı nafaka borçları dışında haciz devir ve temlik edilemiyor

3total visits,1visits today