Dolar Ne Olur ? Doları Etkileyebilecek Faktörler

Son günlerde Abd ile Türkiye arasında yaşanan gerilimin azalması ile beraber dolar kurunda gerileme yaşanıyor. Brunson’ın serbest kalması sonrası değer kazanan Türk Lirası sert bir düşüş yaşadı ve TL de ki bu değerlenme devam ediyor. 5,40 seviyesinin atlına gerileyen dolar tl paritesinde bu sonraki süreçte fiyatlamalar ne olacak, dolar tahminleri ve yorumları ne yönde merak ediyorsanız bu konumuz tam da size göre.

Abd ile ikili ilişkilerin düzeldiğine dair gelen açıklamalar ile yön bulmaya çalışan dolar tl de son olarak Türkiye ve Abd’nin karşılıklı olarak yaptırımları kaldırması ve sonrasında Abd’nin İran’a uyguladığı yaptırımlardan Türkiye’ye muafiyet vermesi etkili oldu. Yıl içerisinde 7 lirayı seviyesinin üzerine yükselen dolar kuru şu sıralarda 5,38 seviyelerinden fiyatlanmakta. Önümüzdeki dönemde doların gidişatını etkileyebilecek en önemli faktör yine Abd ile olan ikili ilişkilerin ilerleyişi olacaktır.

Doları Etkileyecek Faktörler

Abd’de devam eden Halk Bankası davasında nasıl bir sonuç çıkacak piyasalar tarafından merak edilirken Türk yetkililer bu konuda oldukça ılımlı ve pozitif açıklamalar yapıyor ancak Abd’li yetkililerden henüz bu tarz bir açıklama gelmedi. Bu sebeple Halkbank davası önümüzdeki dönemde de güncelliğini ve doları etkileyebilecek bir faktör oluyor oluşunu koruyacak.

2019 mart ayında gerçekleşecek olan yer seçimler yine dolar tl paritesinde fiyatlamaları etkileyebilecek gelişmelerden bir tanesi. Seçim süreci nasıl geçecek, beklentilere paralel oy oranları mı alınacak yoksa bir şeyler değişecek mi bu soruların cevapları da dolar tl paritesini dolaylı yoldan olsa da etkileyecektir.

Doları etkileyebilecek diğer bir faktör ise FED. Amerikan Merkez Bankası Fed’ aralık ayında faiz arttıracak mı sorusu hala güvenlliğini yitirmiş değil. İran’a yaptırım kararının geldiği bugünlerde piyasaları çok fazla sarsmak istemeyen Fed aralık ayını boş geçebilir mi ? Yoksa Fed faiz arttırımlarına bağımsız olarak devam eder mi sorusunun cevapları da doların yönünü çizebilecek detaylardan olmaya devam ediyor.

Bazı analist ve uzmanlar dolarda 5 lira seviyesinin altına inişin çok fazla mümkün olmadığını söylese de bazı uzman dolar yorumları içerisinde 4,20 ler konuşulmaya başladı bile. Peki sizce önümüzdeki dönemde dolar ne olur, yükselir mi yoksa düşer mi ? Bu soruların cevaplarını binlerce yatırımcının buluşma noktasında vermek isterseniz sizler de Finans Merkezi ni ziyaret edebilirsiniz.