Deflasyon Nedir ? Deflasyon Nasıl Oluşur

Deflasyon Nedir ? Deflasyon Nasıl Oluşur

Deflasyon Nedir ?

Enflasyonun tam tersi olan, Deflasyon bir mal veya hizmetde sürekli olarak gözle görülen düşüşü ifade etmektedir. Belirli bir zaman içerisinde düşüş yaşayan kamu harcamaları, yatırımlarda ki azalışlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Ekonomiksel açıdan büyümeye tepki olarak doğan deflasyonda yatırımcılar ve tüketicileri krize sürükleyebiliyor.
Deflasyonun yaşandığı zaman diliminde tüketim oldukça minimum seviyeye iner ve buna yansıma olarak işsizlik oranlar maximum derecede artış gösterebilir. Genellikle ekonomik kriz başlangıçlarında meydana gelen deflasyonu Merkez Bankaları sürekli olarak para değerlerini ve faiz oranlarını takip ederek analizlerini yaparlar.

Deflasyon Nasıl Oluşur ?

Tanım olarak açıkçası basit bir örnekle açıklanabilir. Şirketlerin kurnazlığı ve tüketicinin bunu karşılyamaması diyebiliriz. Mal veya hizmeti üreten kişinin satın alma gücünü artırmasına karşılık, Tüketicinin alım yapma süresinin uzaması veya alacak maddiyatı karşılayamasına karşı deflasyon oluşur.

Sürekli Olarak Meydana Gelen Deflasyon Ne Gibi Sonuçlar Meydana Getirir ?

Bir ülkenin ekonomik yapısı, sürekli olarak düşüşteyse ;

*  Şirketlerin iflasına,
* İşten çıkarılma oranlarına
* Minumum seviyede kişi gelirine
* Düşük seviyede alım gücüne
Başta olmak üzere bu gibi durumlara yol açabilir.

Deflasyondan Korunmak İçin Ne Yapılmalı ?

Belirli oranları koruyarak düşük limitlerde tüketiciye harcaması için olanak sağlanmalıdır. Kamusal harcamaları artırarak deflasyon için dirençlendirilebilir. Günümüzde çoğu ülkenin kullandığı özel şirketleri yatırıma teşvik edici prim, gibi eklemseller yapılmalıdır. En önemli nokta ise tüketicinin alım gücüne göre nesnel olarak vergi indirimleri yapılmalıdır.