Can Yücel Kimdir Hayat Hikayesi

Can Yücel Kimdir

Can yücel edebiyatımızın önemli modern şairlerinden biridir. İstanbul’da dünyaya gelen sevilen şair herkesin yakından tanıdığı ilk milli eğitim bakanının oğludur. Yani babası hasan ali Yücel’dir. Çok küçük yaşlardan beri edebiyata ilgi duyan şair lise ve üniversite eğitimlerini Ankara’da tamamlamıştır. Can Yücel hayatı boyunca farklı yerlerde yaşamış bir insandır. Yurtdışında da eğitim almış ve İngiltere’nin önemli radyolarından birinde çalışmıştır. Can yücel Kore savaşından sonra askerlik için Kore’ye gitmiştir. Kore’den dönen can yücel belli bir süre Bodrum’da yaşamayı tercih etmiş ve buranın güzelliklerini gelen turistlere tanıtmaya çalışmıştır. Güler yücel ile evlen Can Yücel’in bu evlilikten üç çocuğu dünyaya gelmiştir. Su, Güzel ve Hasan ismini vermişlerdir.

Can Yücel’in Edebiyat Sevgisi

Can yücel küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duymuş ve bir şeyler karalamaya çalışmıştır. Edebiyat dünyasına ilk önce şiirleriyle adım atmıştır. 1945 yılından itibaren şiirleri edebiyat dergilerinde yayınlanmaya başlamıştır. Can yücel dünya edebiyatının önemli isimlerinin eserlerini de çevirmiştir. Ayrıca siyasetle ilgili yergi içeren yazılarda yazmıştır ve bu yazılardan dolayı hapis cezasına çarptırılmış ve çıkan af yasaları ile dışarı çıkmıştır. Ayrıca yazar önemli dergilerde yazılar da yazmaya başlamıştır. Yazarın en çok dilden dile dolaşan şiirleri akıllarda kalmıştır. Ve çok sayıda şiiri bulunuyor. Şair en güzel şiirlerinden oluşan derleme şiirlerini Yazma adını verdiği dergide toplamıştır.

En Sevilen Dilden Dile Dolaşan Şiirleri

Can yücel çok yönlü bir edebiyatçıdır. Ve yazılarında hep umutlu bir geleceğin olacağını belirtmiştir. Kendisi en çok şiirleri ile bilinse de iyi bir edebiyatçı ve siyasetçidir. Can yücelin en sevilen şiirleri arasında şunları görüyoruz: Her Şey Sende Gizli, Eğer, Ben Hayatta En Çok Babamı Sevdim, Sevgi Duvarı, Ağaçları Kesmeyin, Buluşmak Üzere, Öğretmenin Düşü, Aşk Çocuğu şiirleridir. Bunların yanında, Akdeniz Yaraşıyor Sana, Anayasası İnsanın,  Aşk Dersi, Belkim Bir Kertenkeleydim, Farz et Hiç Ayrılmadık, Arkamdan Konuşmasınlar Diye, Ay Işığı Sonatı, Al Bir Uzun Hava, Bir Cin Şiiri, Ağıt, Bayramlık, Yorgunluk gibi birbirinden güzel dilden dile dolaşan önemli şiirleri bulunur.

Vefatı

Can Yücel önemli bir edebiyat insanıydı. Fakat şairin kötü alışkanlıkları da bulunmaktaydı. Bunlar ise sağlığını olumsuz etkileyen ve vefatına neden olan içki ve sigaraydı. Ağız boşluğu kanserine yakalandı. Fakat hastalığını öğrendikten sonra da bu alışkanlıklarından vazgeçmedi ve şair 1999 senesinde İzmir’de vefat etti. Cenazesi çok sevdiği ve vasiyeti olan Datça’ya getirildi.