Çalışma Saatleri Sonrası Neler Yapılmalı?

İş dışındaki vaktinizi sebep geçirdiğiniz- akşamlarınız, hafta sonlarınızya da tatillerinizde yaptığınız şeyler, kariyerinizin seyri üstünde devasabir tesire sahip olabilir.
İş yerinde etkin olmak istiyorsak, iş dışında geçirdiğiniz süreyi şuurlu birşeklinde harcamanız gerekmektedir.
Son birkaç akşamı, haftasonlarınızı ya da tatillerinizi düşünün. Zamanınızı sebep geçirdiniz? İş ertesi aktiviteleriniz dilediğiniz kariyeri oluşturmanıza yardımcı olma emelli mıydı, yok ise sizi bu amaçtan henüzda mı uzaklaştırdı?

1 – Spor Yapın

Biliyoruz, bu tavsiyeyi henüz evvel defaatle duydunuz. Ancak güvenilir olun ki abartmıyoruz, bu mevzu oldukça ehemmiyetli. Tutarlı bir spor düzeni sağlamanın, hem iş yerinizde hatta şahsiyaşamınızda yaratıcılığınızı, güveninizi ve direncinizi artırdığı herkesçe bilinir. Üstelik bundan kaçınmanın herhangi bir yolu da yoktur: Bedeninizihareket ettirmek kariyeriniz için iyidir.Zeki CEO’lar, yogayı büro ortamlarına taşır ve çalışanları ile birlikte yoga yaparlar.


2 – Hayır Kelimesine Alışın

Steve Jobs bir vakitler, “İnsanlar “odaklanma” tecrübe et şeyin üstündedüşünüp odaklanmanız lüzumlenen birçok şeye “ evet ”demek mananınayaklaştığını zannediyor.
Ancak yanılıyorlar. Asıl anlatılmak dilenen şey, var olan yüzlerce iyi fikre “hayır” diyebilmek.
” demişti. Başarıya ulaşmış kişiler, tümşeyleri yapamayacaklarını, her kısımda bulunamayacaklarını ve herkesin yardımına bir hayat boyu hem de bazı durumlarda tek bir gün bile koşamayacaklarını bilirler. Her projeye katılamayacaklarını, her partide yer alamayacaklarınıveyahut her düşünce sorana danışmanlık yapamayacaklarını da. Onlar ne ile savaşacaklarına dikkatli bir şeklinde hüküm verir, eş zamanlıbirçok işle uğraşmaktan kaçınırlar.


3 – Tabiatı Sevin, Kendinizi Tabiata Bırakın

“Doğa eksikliği bozukluğu” nedir, hiç duydunuz mu? Bu, Richard Louv’un “Doğadaki Nihai Çocuk” isimli kitabında ilk defa kullandığı birtabir. Richard, kapalı ortamlarda geride bıraktığımız yaşamımızın muhtelifsıhhat ve tutum meselelerinin meydana gelmesine katkıda yer aldığınıfikir ediniyor. Bizler de aynısı fikirdeyiz. Klimalı bir hava soluyorken ve haftalarca floresan ışıkları altında çalışmak zorundayken olabileceğiniz en iyi şahıs olmak ya da en iyi işi çıkarmak oldukça zahmetlidir. İçinde bulunduğumuz bu sistemin çalışmak veyahut yaşam sürdürmekiçin en uygun bir bölge sağladığı da söylenemez.


4 – Teknolojiden Epey Uzaklaşın

Her geride bıraktığımız gün daha çok sayıda insan dış dünyayla bağlantılarını tamamiyle kopardığı bir gün ya da hafta sonunun peşine düşüyor. Bunun manası hayatınızdaki birçok teknolojik aygıtı dönem dışı bırakmanız; düşünsenize Wi-Fi yok, e-posta yok, sosyal basın yok. Kişiler böylece zihinlerini, bedenlerini ve ruhlarını yeniledikleri bir vakitdilimine sahip olduklarını söylüyorlar. Tamamıyla teknolojiden elinizi eteğinizi çekmeye adanmış, teknolojibağımlılığından uzak,yepyeni bir milli tatili olan ülkeler bile var.


5 – Kendinize Yatırım Yapın

Kendinize yatırım yapmanız var olduğunuz zaman dilimi ve gelecek zamanda size artı değer olarak bir çok alanda etki edecektir. Bu yüzden zamanınızı doğru değerlendirerek hareket haline geçmelisiniz.

Yorumlar