Genelhaberler

Bitcoin’in Mucidi Satoshi Nakamoto Kimdir ?

Bitcoin dünyasının mucidi olarak adını duyduğumuz Satoshi Nakamoto hakkında adı hariç hiçbir bilgiye sahip değiliz. 2008 Yılında kriptografi listesine yolladığı mail ile Bitcoini açıklamıştı. 2009 ve 2010 yılların da Bitcoin yazılımını ortaya çıkararak, insanlarla birlikte bu yazılımı kullandı, Kullanan kişilerin çoğunluğu artıkça Satoshi Nakamoto kendini bu yazılım içerisinden sıyırdı diyebiliriz.
2008 – 2010 Yılları arasında kendisinin çıkardığı bitcoin projesinde, 2011 yılında ‘’ Ben farklı projeye geçiş yaptım’’ diyerek ayrıldı. İlginç olan detay ise Satoshi Nakamoto hakkında hiçbir bilgiye sahip olunamaması.

Adına Bakılırsa Satoshi Nakamoto

Uzak doğu ülkelerinden bir kişi adına sahip gibi gözükebilir. Veya erkek adı gibi de durabilir. Ama tüm bunların tam terside olabilir. Bu algoritmanın sahibi olan Satoshi Nakamoto adında ki anlamlarıda bu gizemli dünyayı açıklayabiliyor.
Japonca Anlamı:
Satoshi: Temiz, keskin, akıllı, bilge kişi.
Nakamoto: İlişkili köken anlamındadır.

Analizlere Göre Satoshi’nin Mal Varlığı

Bitcoin madenciliği uzmanlarından olan Sergio Lerner’in analizlerine göre Satoshi bu algoritmayı kurduğu zamanda kendine 1 milyon bitcoinlik bir hazine yaptı. Günümüzde 1 milyon bitcoin yaklaşık olarak 2.5 milyar dolara geliyor. Türk parası karşılığı 8 milyar 800 milyon Türk Lirası değerinde.

Satoshi’nin Ayrılırken Gönderdiği Mail

Gizemli bir kişilik olan Satoshi 23 Nisan 2011 Yılında ayrılırken yazılımcılara yolladığı mail şu şekilde: ‘’Başka fikirler üzerine yöneldim. Bitcoin, Gavin ve diğerlerinlerinin öncülüğünde emin ellerde.’’

Satoshi Devlet Adına mı Çalışıyordu ?

Bu konu üzerinde birbirinde bağımsız fikirler yüzüyor. Kimileri Devlet ajanı, vs. demiştir. Satoshi sadece fikirleri üzerine açık kaynaklı bir kod yayımladı. Kimseyi baskı altına almadı. İsteyen güvenebilir, İsteyen güvenmez. Bu konuda söyleyebileceğimiz tek şey Satoshinin ne kadar zeki olduğudur. Satoshi hakkında hiçbir kimse net bilgilere de sahip değiltir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu