Genelhaberler

Bir Başarı Hikayesi: Elon Musk

Güney Amerika asıllı olan Elon Musk’ın Başarı hikayesini incelemek istermisiniz ? Eminim ki Elon Musk başardıysa bizlerinde hayata dair umutlarımız mutlaka olmalıdır. Bilim ve Teknolojiye yatırımlarıyla bilinen ve en önemlisi SpaceX, Tesla Motors ve Paypalın kurucu ortaklarından Olan Elon Musk’ın hayatı:

Kimdir Bu Elon Musk ?

Annesi Kanadalı, Babası ise Güney Afrikalı olan Elon Musk küçük yaşlardan itibaren devamlı kütüphanelerde araştırma yapar, ve bilgisayar kodlamalarıyla uğraşır. Yazılım üzerinde ki algoritmalar Elon Musk’u o kadar sarmıştır ki, 12 Yaşında uzay oyunu kodlatacak derece de. Evet yanlış duymanız tam 12 yaşında kendi başına yazdığı, ‘’Blastar’’ adlı bilgisayar oyununu $500 dolara satarak kariyeri açısından gelirini elde etti diyebiliriz.
Güney Afrikada ki: Bryanston High School okulunu bitirdikten sonra 17 yaşında Kanada’ya taşınmaya karar veriyor. Taşınmasıda ki en önemli nokta ise kendisinin söylediği o söz ‘’ Orası muhteşem şeylerin gerçekleşeceği yer’’ Amerika Serüveninde ki eğitimlerimde Ekonomi, İşletme ve Fizik alanın da diplomalarını aldı.
Kariyeri açısından ilk olarak kardeşiyle birlikte Zip2 adlı projeyi satın alarak başladı. Ve devamını şu şekilde sıralayabiliriz:

Elon Musk: Paypal Gerçeği

Ülkemizde geçtiğimiz yılda vergi vs. yüzünden yasaklanan Paypal, kartının ilk ortak kurucularındandır Elon Musk. Finans alanın ilk projelerinden olan X.com ve aynı düzeyde ki Confinityle birleştirerek Paypalı oluşturmuşlardı. 2002 Yılına kadar süren bu macera 2002 yılında $1.5 Milyar dolara satıldı.

Teknolojinin Işığı: Tesla Motors

2003 Yılında Martin Ebenhard ve Marc Tarpenning’in, Elektrikli araçlar üretmek için kurduğu firmaya 2004 Yılında Elon Musk’da katılarak adeta yeni bir devrim yarattılar diyebiliriz. Günümüzde elektrik araçların yarısından fazlası Tesla Motors tarafından üretiliyor.

Roket Beyİ: SpaceX

Açılımı Space Exploration Technologies olan bu şirket Uzayın aynası diyebiliriz. 2002 Yılında kurulan spaceX’in hedefleri fırlatmalı teknoloji diye geçen roketler üretmektir. Falcon 1, Falcon 9 gibi roketleri uzaya fırlatarak insanlığın ufkunu adeta genişletmiştir.

Elon Musk’ın hayatı ve şirketleri hakkında kısa bilgilerle aklınızda birşeyler oluşmasını sağlamaya çalıştık. O Başardıysa: Siz neden başaramıyorsunuz ? Birşeyleri denemek için vakit kaybetmeyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu