Liste

Başarıya Giden Yolda: Elon Musk’ın Çalışanlarına Önerdiği 5 Tavsiye

Tesla’nın sahibi ve Space X kurucularından olan Elon Musk’ın adını mutlaka duymuşsunuzdur. Girişimleriyle öne çıkan Elon Musk geçtiğimiz aylar da çalışanlarına mail yollayarak verimliliği artıracak tavsiyede bulunmuştu.

Elon Musk’ın çalışanlarına önerdiği 5 Tavsiye :

1 – Sürekli Olarak Düzenlenen Toplantılardan Uzaklaşın

Şirketlerin aslında büyük bir iş yapmışçasına düzenlediği sürekli olarak yapılan toplantılar. Çalışanları daha da kötüye sürüklemektedir. Toplantıların önem derecesi yüksekse yapılmalı veya yapılacak olan toplantıların sürelerini minimum seviyeye indirerek yapılmalı. Acil bir alarm verilmedikçe toplantılardan kaçınmalısınız.

 


2 – Toplantılarda İşinize Yarayacak Süre Kadar Kalın

Toplantı içerisinde size değer katmayacağını düşündüğünüz anda toplantıdan çekilebilirsiniz. Bu bir kabalık vs. değil tam tersine zaman tasarrufudur. Elon Musk’ın toplantıyla ilgili tavsiyeleri içerisinde en dikkat çekici olan madde bu diyebiliriz.

 


3 – Kısaltmalardan Uzak Durun

Kısaltma veya obje, gibi saçmasapan sözcüklerden mutlaka kaçınmalısınız. Bu sözcükler açıklamayı engelleyebilir. ‘’Tesla’dan çalışacak kişilerden de terim sözlüğü ezberlemesini istemiyoruz.’’ Demiştir

 


4 – Kendinizi Üstte Görmeyin

Bir iş yapılırken iletişim en kolay yoluyla mümkün olur. Emir komutyla değil. Eğer Emir komuta zincirinde ki bir müdür, kendini farklı bir alanda farklı bir yerde çalışırkenden bulur.

 


5 – Sagduyunuzu Dinleyin

Size göre bir şirket kuralı saçma görünüyorsa, o kural değişmelidir. Bu tür durumlarda mutlaka sağduyunuzu klavuz olarak kullanmalısınız.

 

• Elon Musk’ın Başarı Hikayesini Okumak İstermisin ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu