Başarılı Girişimcilerde Olması Gereken 5 Özellik

Son yılların popülaritesi haline gelmiş girişimci, girişimcilik hakkında bazı temel bilgileri bilmemiz gerekiyor. Girişimci olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Sorumluluk almalı, Üretken olmalısınız. En önemlisi de ‘’ Hayal Gücünüz ‘’ zengin olmalı.

Başarılı girişimcilerin örnek alması gerek 7 özelliği sıraladık:

 

1 – Sorumluluk Sahibi Olmalısınız

Ekibiniz ile veya tek başınızıda yapacağınız herhangi bir fikirde sorumluluk sahibi olmalsınız. Karşınıza çıkacak her türlü olumsuzluklara karşı, çalışma arkadaşlarınızı korumalı ve tüm yükü üstünüze alabilecek kapasiteye erişmelisiniz.

2 – Hayal Gücünüz Geniş Olmalı

Teknoloji ve Bilimin gelişmesiyle birlikte sürekli olarak bir hareketlenme halindeyiz. Örnek verecek olursak: Bu sene trend olan bir elektronik eşya, gelecek sene akıllara bile uğrayamayabiliyor. Bu yüzden hayal gücünüzü yüksek seviyelerde tutarak yeni fikirler üretmeli ve hayal gücünüze göre yönlendirmelisiniz.

3 – Kitlesel Düşünmelisiniz

Bir fikire odaklanarak girişimci olunmuyor maalesef, Eğer başarılı bir girişimci olacaksınız kurmuş olduğunuz şirketi yada oluşturduğunuz herhangi bir markayı, Kitlesel düşünerek büyüme odaklı planlar yapmalısınız. Unutmayınız ki büyüme odaklı düşününmeyen girişimcilere başarılı olduklarını söyleyemeyiz.

4 – Finansal Bakış Açınız Olmalı

Girişimcilerin olmazsa olmaz özelliklerinden biridin finansal bakış açısı. Bir girişimci şirketinde ki gelir – gider dengesini kendi gözlemleyemiyorsa, Farkında olmadan şirketin ömrünü kısaltıyordur.

5 – İleri Görüşlü Olmak

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız. İleride gerçekleşmesi muhtemel durumları tahmin etmelisiniz. Bu şekilde kuracağınız hayalin temelini sağlama almış olursunuz.