Azmi Hamzaoğlu Hayatı Başarı Hikayesi

Azmi Hamzaoğlu Hayatı

Türkiye’nin en önemli Ortopedi ve Travmatoloji Cerrahlarından olan Prof. Dr. Ahmet Hamzaoğlu, bugüne kadar sayısız başarılı operasyona imza atmış değerli bir cerrahtır. Başarılı ve adından söz ettiren bir hekim olması sebebiyle hayatı merak edilen insanlar arasındadır.

Azmi Hamzaoğlu’nun Doğumuyla İlgili Bilgiler

Sinop ilinin Ayancık ilçesinde 11 Şubat 1956 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Lise dönemine kadar Ayancık’ta yaşamış ve eğitimini orada devam ettirmiştir. Liseyi ise Kabataş Erkek Lisesi’nde okumuştur. Daha o yıllardan başarılarıyla adından söz ettirmiş ve liseyi birincilik derecesiyle bitirmiştir.

Azmi Hamzaoğlu’nun Tıp Eğitimi

Azmi Hamzaoğlu lise döneminde geldiği İstanbul’da, üniversite döneminde de yaşamaya devam etmiştir. İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1979 yılında mezun olmuş ve aynı yıl hekimlik mesleğine başlamıştır.

Azmi Hamzaoğlu disiplinli çalışma sistemi sayesinde hemen 1979 yılının Mayıs ayında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’ne girmiş ve uzmanlık eğitimine başlamıştır. 1983 yılında uzmanlık eğitimini tamamlamış ve Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak hekimlik görevine devam etmiştir.

Hekimlerin mezuniyetleri sonrasında yapmaları gereken ve yaklaşık iki yıl süren mecburi hizmetini ise İstinye Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Tıp eğitimini burada bırakmamaya kararlı olan Azmi Hamzaoğlu akademik kariyerine devam etmiş ve 1989 yılında doçent olmuştur.

Azmi Hamzaoğlu’nun Hekimlik Hayatı

Başarılı bir cerrah olan Azmi Hamzaoğlu yurt dışında da hekimlik mesleğini yapma şansı bulmuştur. 1989 yılında Amerika’ya giderek ABD Minessota Omurga Cerrahisi Merkezi’ndeki görevine başlamıştır. Dünyanın en iyi omurga cerrahisi merkezi sayılan bu merkezde iki yıl kadar çalışmaya devam etmiştir.

İki yılın sonunda, yani 1991 yılında  Japonya’ya gitmiş ve University of Hokkaido’da çalışmaya başlamıştır. Ardından ülkemize geri dönüş yapmış ve Florence Nightingale Hastanesi’ndeki görevine gelmiştir. Hekimlik mesleğini icra ederken akademik olarak yükselmeyi de hiç bırakmamıştır ve 1996 yılında profesör olmuştur.

Azmi Hamzaoğlu’nun Günümüzdeki Çalışmaları

Türkiye’nin ve dünyanın önemli bilim insanlarından biri olan Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu bir dönem doktorlar arasında vergi rekortmeni olmasıyla da gündeme gelmiştir. 2003 yılında Florence Nightingale Hastanesi’nde Türkiye’nin ilk Omurga Cerrahisi Merkezi’ni kurmuştur.

Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu halen, İstanbul Skolyoz ve Omurga Merkezi ve Florence Nightingale Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nün başkanlığını yürütmektedir. Uluslararası dergilerde yayımlanmış 56 makalesi vardır ve farklı ülkelerde düzenlenen 68 bilimsel kongre ve sempozyuma katılmıştır. Omurga sağlığı konusunda yaptığı akademik çalışmalarla da önemli bir bilim insanı olduğunu göstermiştir.