Aziz Sancar Hayatı ve Başarıları

Aziz Sancar Hayatı ve Başarıları

Nobel Kimya ödülü ile geniş kitlelerin tanıdığı Aziz Sancar, bilim adına yaptığı çalışmalar ile büyük başarılar elde etmiş olan bir profesördür. Mardin’in Savur ilçesinde 1946 yılında dünyaya gelen Sancar’ın ailesi çiftçilikle uğraşan orta halli bir ailedir. Ailenin yedinci çocuğu olarak doğan Aziz Sancar, ilkokul eğitimini Savur’da okudu ve daha sonra lise eğitimi için Mardin’e gitti. Başarılı bir lise hayatı sonrasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. Lisans eğitiminden sonra TÜBİTAK bursu alarak gittiği ABD’de bir süre yaşadı ve aynı zamanda biyokimya dalında çeşitli eğitimler gördü. Sosyal uyum sağlamakta zorlanan profesör bir süre sonra tekrar ülkesine dönüş yaptı. Bir süre doğduğu yer olan Savur’da hekimlik yapan profesör bilimden daha fazla uzak kalamadı ve yeniden ABD’ye gitme kararı aldı.

Aziz Sancar Kariyer Hayatı

Aziz Sancar, ABD’de Dallas kentindeki Teksas Üniversitesi’nde yeniden bilimsel çalışmalar için moleküler biyoloji alanında doktora yapmaya başladı. Doktora sonrasında yaptığı araştırmalarına Yale Üniversitesinde devam eden ünlü profesör burada önemli buluşların altına imzasını attı. ABD’de bulunan Chapel Hill North Carolina Üniversitesinden teklif alan Sancar daha sonra çalışmalarını burada devam ettirme kararı aldı. Kırk yıllık araştırma ve bilim kariyeri boyunca çok fazla ödüle layık görülen Aziz Sancar daha sonra da DNA onarım mekanizmaları konusunda da önemli çalışmalar yaptığı. Yaptığı bu çalışmalar sayesinde 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü alarak dünyanın daha da tanımış olduğu bir isim haline geldi.

Aziz Sancar’ın Bilime Katkıları Neler?

Aziz Sancar bilimsel çalışmaları sırasında Maxicell yönetimini geliştirmiştir. Bu yöntem içerisinde kullanılan Maxicell terimi aynı zamanda Oxford Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Sözlüğü içerisinde de yer almıştır.

Bir diğer keşfi ise Fotoliyaz Enzimi ile ilgili olarak yaptığı keşiflerdir. Bu keşfini ise Teksas Üniversitesi’nde doktora eğitimini yaparken yapmıştır. Bu çalışması bir süre sekteye uğrasa da daha sonra tamamlayarak bilim dünyasına kazandırmayı başarmıştır.

Nükleotid Kesip Çıkarma Onarım Mekanizmasını Aydınlatması keşfi de yine önemli keşifleri arasında yer alıyor. Bilim dünyasında ses getiren bir diğer çalışması ise Transkripsiyona bağlı DNA onarım mekanizmasını açıklaması olmuştur. Bu çalışması için aynı zamanda Yunus Emre destanım tabirini kullanan Aziz Sancar, çalışmanın tamamını açıklayıcı bir makale de yayınlamıştır. Tüm başarılarına ek olarak 1998 yılında Science dergisinin yapmış olduğu bir yarışmada ikincilik elde etmiş önemli bir isim olmayı başarmıştır.