Altın Hesabı Nedir? Altın Hesabı Getirisi Ne Kadar

Yatırım yapmayı seven bireylerseniz, Mutlaka Altın hesabı ile de yatırım yapmışsınızdır. Güvenli bir yatırım şekli olan altın hesabı hakkında bazı temel bilgiler :

Altın Hesabı Nedir ?

Bir mevduat biçimi olan “Altın” ülkenin ekonomik düzeyine göre düşüş yaşayan veya değer kazanan bir yatırım şeklidir.
“Altın Hesabı” ise bu yatırım türünü güven içine alan bankaların bir hizmetidir. Altın hesabıyla yapacağınız yatırım 2 türe ayrılmaktadir. Bunlar ;
* Vadesiz Altın Hesabı
* Vadeli Altın Hesabı

Vadesiz hesap türünde herhangi bir ek faiz elde edilemez. Vadeli hesap türünde ise bunun tam tersi bir durum olarak “Altın hesabı içindeki miktarın” oranına göre bir faiz geliri elde edebilirsiniz. ( Faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir. )

Altın Hesabı Nasıl Açılır ?

Altın hesabı açmak için bir banka müşterisi olmanız gerekmektedir. Müşterisi olduğunuz banka’ya ilk defa başvuru yapacaksanız : fiziksel merkez veya şubelerinde görüşme yaparak ( onaylatma süreci ) “ Altın Hesabınızı “ açtırabilirsiniz.

Bu süreçten bağımsız olarak bu işlemleri online de yapabilirsiniz. Online olarak yapabileceğiniz liste :
* Mobil Bankacılık
* İnternet Bankacılığı
* Müşteri Temsilcisi
* ATM
* Bu iletişim yollarıyla da Altın hesabınızı açtırabilirsiniz.

Altın Hesabı Açmak Avantajlı mı ?

Yatırım yapmayı seven ve aynı zamanda ekonomik değişimleri merakla takip eden biriyseniz gönül rahatlığı ile altın hesabı açabilirsiniz. Altın hesabı açmanın başta gelen avantajları ; 7/24 online olmasıdır, istediğiniz vakitte işlem yapmanıza olanak sağlar. Bunun yanısıra, Altın hesabınıza TL karşılığı gram, çeyrek, yarım, tam, gibi altın çeşitlerine yatırım yapabilirsiniz. Tüm bu yapacağınız işlemleri vadesiz bakiye hesabınızla da yapabilirsiniz.

Altın Hesabı Açmadan Önce Bilinmesi Gerekenler :

Bazı bankalar yapacağınız işlemlerde sizden belirli bir oranda işlem ücreti alacaktir. Her işlemde bu ücreti ödemek maddiyatınızı zorlayacağı için mümkün olduğu kadar online destek veren ve işlem ücreti kesmeyen bankalar ile çalışmalısınız. Banka temsilcilerinin önereceği “ Mevcut altınları hesabınıza aktaralım “ cümlesini mutlaka düşünerek hareket ediniz.

Altın Hesabımı Nasıl Kapatabilirim ?

Altın hesabınızı kapatmak oldukça basit. Mobil veya İnternet bankacılığından yada Müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmeyle altın hesabınızı kapatabilirsiniz.

Yorum yapın