2018 Yılının En Değerli 5 Kripto Parası

Son zamanlar kripto paralar oldukça yükselişte, geçmiş dönemlerden şuan ki zaman dilimine kadar bir sıralama yapsak göze en değerli gelen 5 kripto para bunlar olurdu diyebiliriz.

1- Bitcoin

Bitcoin sanal para birimi tanıdık desek yalan olmaz. Kısa zamanda çok yüksek değer kazanan Bitcoin, şirketlerin kendisine yatırım yapmasıyla beraber daha da değerlendi. Hatta Bitcoin ile ödeme bulan kurumlar dahi var artık. Sadece şöyle bir problem var ki Bitcoin’in işleyebileceği işlem sayısı sınıra dayandı. Bu da aslına bakarsan Ethereum’un doğmasına sebep olan şeylerden birisidir. Bitcoin son zamanlarda düşüşte olsa dahi şuan en kıymetli sanal para birimidir.


2- Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, Bitcoin projesinin eşler arası dijital nakit sistemi olarak devamıdır. Bitcoin blockchain defterinin bir dalı olarak, daha çok büyüme ve ölçeklenme imkanlarına haiz bir sisteme haizdir. Bitcoin Cash’in yaratıldığı 1 Ağustos 2017 tarihinde Bitcoin’e sahip olan kullanıcılar aynı miktarda Bitcoin Cash’e de sahip oldular. Eğer Bitcoin’ler üçüncü bir kuruluş tarafınca tutuluyorsa Bitcoin Cash’lerin o kurumdan istenilmesi gerekebilir.


3- Etherium

Ethereum son zamanlarda maksimum öne çıkan dijital para birimi. Merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan bu platform, akıllı anlaşmalar oluşturmanıza olanak sağlıyor. Ethereum’un arkasındaki ekip de çok akıllı. Bundan dolayı yatırım yapmak için oldukca güven veren bir dijital para birimi diyebiliriz. Ekip dışında, Ethereum’un şu anda epey popüler olması da bir müessir. Bu kadar uyumlu ve popüler bir platform olmasının sebebi ise geliştiricilerin kolayca Dapp (Decentralized application – Merkezi olmayan uygulama) yerleştirebilmesi ve devamlı yenilik yapılması. Bu yeniliklerden her biri Ethereum’un uyarlama oranını artırıyor ve ağ tesiri yaratıyor.


4- Zcash

Bitcoin de, aynı şekilde açık ve izinsiz (permissionless) bir kripto paradır, ancak bitcoin işlemlerinin anonim olduğu yönünde yaygın bir yanlış anlaşılma var. Her bircoin işlem hareketinin geçmişi, blok zincir isminde olan bir muhasebe defterinde her insana açık bir halde görüntülenir. Bu işlemlerin önemli bir kısmınden kimlerin görevli olduğunu belirlemek için karmaşık bir yazılım kullanılabilir. Bu gizlilik eksikliğine karşılık olarak, gizlilik işlevselliği eklemeye odaklanan bir takım kripto para birimi olmuştur. Bu yazıda, Zcash’e yeni başlayanlara, Zcash’in öteki kripto paralardan farkını irdeleyeceğiz.


5- Lite Coin

Google şirketinin eski elemanlarından biri olan Charlie Lee tarafınca, 7 Ekim 2011 tarihinde GitHub üzerinden piyasaya sürüldü. Litecoin ağı ise 6 gün sonra hayata geçirildi. Litecoin blok zincir teknolojinde yeni bir blok oluşturulma süresini 2,5 dakika kadar azaltmıştır. SHA-2 algoritması yerine scrypt algoritmasını kullanmıştır. Litecoin, coin sayısını arttırarak ve Bitcoin Core istemcisinin bir çatalı olarak ortaya çıkarılmıştır